Dumlupınarlılarınforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CHP: Çankaya Belediyesi'yle ilgili iddialar ciddi

2 posters

CHP: Çankaya Belediyesi'yle ilgili iddialar ciddi Empty CHP: Çankaya Belediyesi'yle ilgili iddialar ciddi

Mesaj  melisa 24th Aralık 2008, 13:11

CHP'nin kalesi olarak gösterilen Çankaya Belediyesi'ndeki "rüşvet" olayında yeni bir gelişme yaşandı. Parti yönetimi, rüşvet ve yolsuzluk iddialarını 'ciddi' bularak Başkan Muzaffer Eryılmaz ve meclis üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, belediyede 'aydınlatılması gereken önemli iddia ve usulsüzlükler' olduğunu söyledi. Bu kararla birlikte CHP, gözden çıkardığı Eryılmaz'ı yeni dönemde aday göstermeyecek. Seçimde ise "Yolsuzluğa bulaşan yöneticilerimizi mahkemeye verdik" propagandası yapacak.

Ankara'nın göbeğindeki rüşvet çarkı, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'ın telefon görüşmelerinde yaptığı itiraflarla ortaya çıktı. Eryılmaz, Kanal 7'de yayınlanan ses kaydında, "yamyamlar" nitelendirmesinde bulunduğu CHP'li meclis üyelerinin kendisinden tehditle rüşvet aldığını açıkladı. Bu itiraflar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. İddialar, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından da mercek altına alındı. Konuyu incelemek üzere oluşturulan komisyon, raporunu tamamladı. Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Ali Özpolat ile MYK üyeleri Sırrı Özbek ve Rıza Yalçınkaya'dan oluşan komisyonun hazırladığı raporda, Eryılmaz'ın telefon konuşmasında dile getirdiği rüşvet iddialarının doğru olduğu sonucuna varıldı. Bu çerçevede, rüşvet olayında sorumlu tutulan Eryılmaz hakkında suç duyurusunda bulunulması, rüşvet verilen belediye meclis üyeleri hakkında da disiplin süreci başlatılması kararlaştırıldı. CHP Saymanı Mustafa Özyürek, MYK'nın kararını şu sözlerle duyurdu: "Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a ait olduğu iddia edilen bir kasetteki beyan ve isnatlar üzerine, konu, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda görüşülmüş ve bu konuyu araştırmak üzere üç kişilik komisyon kurulmuştu. Komisyon, yaptığı çalışmalar sonucunda, belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin de ifadelerini alarak raporunu hazırlamıştır. Bu raporda aydınlatılması gereken önemli iddialar ve usulsüzlükler olduğu saptandığından, Merkez Yönetim Kurulu'muzca, cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına ve ayrıca ilgililer hakkında disiplin işlemlerinin başlatılmasına karar verilmiştir." Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, itiraflarda bulunduğu kasetin kamuoyuna yansımasından uzun süre önce parti yönetimiyle yollarını ayırmıştı. Eryılmaz'ın belediyede yıllardır devam eden usulsüz işlemlere direndiği gerekçesiyle 'istenmeyen adam' ilan edildiği öne sürülüyor. 2006 yılında CHP'li 6 belediye meclisi üyesi, belediyenin tüm rant işlerinin görüşüldüğü İmar ve Plan Bütçe Komisyonu'nda görev alamadıkları için istifa etmiş ve Eryılmaz'ı CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a şikâyet etmişti. Eryılmaz, geçen yıl yapılan 32. olağan kurultay öncesindeki 'usulsüz delege belirleme' girişimlerine karşı çıktığı için de Önder Sav'ın şimşeklerini üzerine çekmişti.

İşte şoke eden itiraflar

Adamlar imar komisyonunda. Her gelen dosyanın üzerine atlıyorlar. Ben böyle bir devlet dairesi görmedim. Geliyor, etrafa bakıyor 'Ben bugün ne götürürüm?' diyor. Hele şu son 4 ayda adam resmen bizi şeyle tehdit etti ya.. Önder Sav ismiyle tehdit etti.

10 gündür benim Allah'ım şaştı, ben hiçbir işe bakamıyorum. Buradaki yamyamları doyurmak için, bunlara para bulmak için 50 takla atıyorum. Tavacı ne o Recep usta, diye bir i.... Ondan 100-150 milyar rüşvet getirecekler. Bu meclis üyelerine dağıtılacak. Şimdi bütçe var mesela. Bizim belediye meclis üyelerini yemeğe götürüyoruz. 1.500 dolarlık her birine şey (lap top) aldırdık 50 tane. 75 bin dolar borca girdik. Yani bu heriflere diyeceğiz ki al işte hediye.

Öyle çirkef bir noktadayız ki bunları desteklemezsen her gün geliyor benim personeli şurdan al şuraya ver diyor. Hayır desem küstüm gittim diyor falan. Öyle p....'le uğraşıyoruz. Bak şimdi Balbay'a (Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay) neredeyse şimdi 1-1,5 aydır ödeyeceğiz. Cumhuriyet'e büyük desteğimiz oluyor. Yani gazetelerini alıyoruz dağıtıyoruz, ilan veriyoruz. Kolay değil gazete.

Habib Güler
24 Aralık 2008, Çarşamba
ZAMAN
melisa
melisa

CHP: Çankaya Belediyesi'yle ilgili iddialar ciddi Empty chp beli

Mesaj  millinefer 24th Aralık 2008, 21:23

ya akp nedi ona bakalım.chp beli o işin piri akepede kalfası oluyor galiba.

millinefer