Dumlupınarlılarınforumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

farkı farkedin

farkı farkedin Empty farkı farkedin

Mesaj  millinefer 15th Aralık 2008, 18:45

Kurtulmuş`un `Karun` olmayacağım sözü....
15-12-2008 12:14
Numan Kurtulmuş` Saadet Partisi Genel Başkanı seçildiği Genel Kurul`da, "Harun gibi geleceğime Karun gibi gelmeyeceğime söz veriyorum." sözü tartışılıyor...

Numan Kurtulmuş Saadet Partisi Genel Başkanı seçildiği Genel Kurul"da Harun gibi gelip, "Karun gibi gelmeyeceğime, Musa gibi gidip Musa gibi geleceğime Firavun gibi gelmeyeceğime söz veriyorum." diyerek vaad yağmuruna tutan diğer siyasilerden farklı bir duruş sergiledi.

Gerçek Hayat Dergisi, Kurtulmuş"un bu farklı tutumu üzerine biraz zihin jimnastiği yaptı ve aydınların konuyla ilgili görüşlerini aldı.

İhsan Eliaçık (Gazeteci Yazar)

GERÇEK SİYASET BU Bizi toplantıya çağırmıştı Numan Bey bir otelde. Ona tavsiyelerde bulundu insanlar. Ben de buna benzer bir söz söyledim. Zaten yazılarımda da kullandığım bir deyim bu. Kamu hizmetlerine, siyasete ceketiyle gelip ceketiyle gitmek lazım. Gerçek anlamda kamu hizmeti ve siyaset budur diye Harun gibi gelip Karun gibi olmak veya Musa gibi gelip Firavun gibi olmak şeklinde sözlerle bunu ifade ettim. Sık sık bunun üzerine yazılar yazdım. Bu yüzden çok olumlu bir çıkış olarak görüyorum. Bu sözlerinde kendisini destekliyorum. İnşallah bu sözlere uygun hareket eder. Bu sözlerin ifade ettiği mana Türk siyasetine yerleşir. Zaten Türkiye"de şu anda ihtiyaç duyulan siyaset ceketiyle gelip ceketiyle gidebilen siyasetçi yokluğudur. Siyaset rant kaynağı olarak akraba-i taallükatı, eşi dostu zengin etme, devlet dolayısıyla millet üzerinden zenginleşme aracı olarak görülüyor. Siyasetin tabiatında bu var. Türkiye"deki bütün partiler buna talip. Madem bizim partimiz iktidara geldi o zaman biraz da ihaleler, devlet imkânları bize, biraz da biz yolumuzu bulalım diye düşünüyorlar. Bu düşünmeyen siyasetçi var mı bilmiyorum. Bunu yıkmak lazım. Türkiye"nin en büyük siyasi sorunu olarak bunu görüyorum. Türkiye"deki en önemli kamu anlayışı buna dayanmaktadır. Siyasetçiler Harun gibi gelip Karun olmayacak Musa gibi gelip Firavun gibi olmayacak. Ceketiyle gelecek ceketiyle gidecek. Umarım Numan Kurtulmuş ve ekibi buna talip olur. Buna talip olduğu sürece sadece Numan Kurtulmuş değil, hangi siyasi parti bunu söyleyip bu ezeli ve ebedi siyaset ilkelerine tamamen talip oluyorsa ben onu desteklerim.

Erol Erdoğan (Eğitimci - Yazar)

SİYASET ELEŞTİRİSİ Genelde Türkiye"de siyasetçiler teşkilatlarından söz alırlar. Birçok siyasetçi bunu böyle yapar. Numan Bey"in o sözü söylediği ortam kongreydi. Sözün nerede söylendiği önemli çünkü. Kongrede öncelikle kendi teşkilatlarına, sonra bütün kamuoyuna bir söz vermiş oluyor. Hâlbuki kongrelerde teşkilatlar genel başkanlarından söz alırlar. Burada bir değişiklik var. Yani teşkilatından söz alan değil, teşkilatına söz veren bir portre çiziyor. Türk siyasetinin karşı karşıya kaldığı birçok sorunu ağır eleştirmek yerine bunu kendisi yapmayacağına söz vererek yani Harun gibi gelip Karunlaşmamak, firavunlaşmamak ve diğerleri... Orada yaklaşık on, on beş tane madde vardı. Aslında hepsi üstü kapalı bir siyaset eleştirisi. Mevcut Türkiye"deki iktidardaki, muhalefetteki tüm partilere bir eleştiri anlamını da taşıyor. Ama bunu klasik, alışkanlık olarak yapmak yerine

millinefer